top of page

Земаљски пројекат

Један од пројеката који сам радио је еколошки пројекат који окупља велики број земаља света, па и носи назив „Project Earth“. Пројекат је такмичарског карактера. Свака школа осмисли и реализује сопствени пројекат, у вези са задатом темом овог великог, глобалног пројекта. Награђени пројекти се после презентују на конференцији Уједињених нација, а која се, наравно, бави и еколошким питањима. Пројекат који сам за то такмичење осмислио назван је „Азбука природе“:

Поред тога што је био један од победничких...

Наравно, погађате, ја сам урадио бубамару. :)

...производ овог пројекта је и божанствен пано који су уз менторство старешина и мене, направили шестаци фотографишући природу која их окружује, а дизајнирала га је наставница информатике Олга Вујин:

Европска школа

Други еколошки пројекат који морам да поменем је „European school for a living planet“ (Европска школа за живот на планети), а који организује WWF. Најпре сам гостовао у Бечу где сам имао једну добру обуку о еколошком отиску, екологији Дунава и еколошком маркетингу, али и о томе како се пишу пројекти. Потом, осмислио сам пројекат у својој школи, којим сам координисао:

На завршној свечаности опет у Бечу, моја ученица и ја смо представили пројекат и он је ушао у финале у топ пет за награду. Волим да верујем да смо били други. :) За потребе пројекта настао је филм, у чију реализацију су били укључени сви осмаци, али и велики број наставника. Предњачили су ипак уметници - наставница музичког Јована Обрадовић и наставник ликовног, Милан Андрић.

Овај филм је конкурисао за награду на међународном фестивалу еколошког филма „Green screan fest“.

И овај пут освојили смо прво место. :)

Европа на окупу

Још један европски пројекат који сам прихватио невољно и зато што су ме колеге замолиле је „Twinspace“. Овај пројекат већ три године окупља тридесетак европских земаља које раде на различитим темама, нажалост, небиолошким (зато сам и невољно прихватио). :) Ипак, нисам се покајао. Пројекти су били изазовни на различите начине и прилично сам научио, а деца су учествовала у активностима које су им биле занимљиве, а едукативне.

Први пројекат је као тему имао бајке, други песму и плес, а трећи славне личности.

Сви пројекти имају заједничко то што свака земља приказује нешто из своје традиције, најчешће путем презентација и цртежа. Потом се жребом извлаче партнери - земље која ће драматизовати туђе обичаје, кулутуру, оно што је тема. Тако смо ми драматизовали руску бајку Колобок:

Овај филм је касније конкурисао за најбољи на фестивалу филма у Санкт Петербургу „Fairy Island“ и освојио је прво место у конкуренцији за најбољу народну причу.

Олимпијски пројекат

Још неколико пута сам правио „излете“ ван своје струке. Па тако сам се опробао и у спортском пројекту, посвећеном Олимпијским играма 2012. Овај пројекат је рађен са партнерском школом из Велике Британије „Denbigh school“. Тако је настао заједнички сајт. На сајт смо постављали ПП презентације о нашим школама и Олимпијским играма. Маскоте су направили ђаци из енглеске школе:

Посредник овог партнерства и иницијатор пројекта, био је Британски савет, а преко своје светске мреже школа „Global Gateway“, чији сам активан члан од 2007.

bottom of page