top of page

Презентације

Морам да се похвалим да имам презентације за буквално сваку наставну јединицу. Представљам вам нешто мало кориговану презентацију са часа на тему „Полни систем човека“.

Ова презентација је била део награђеног часа на конкурсу Дигиталне школе.

У седмом разреду главна тема је антропологија, дакле анатомија и физиологија човека, али и хигијена и еволуција. Генетика се ради у „траговима“, а детаљније цитологија и хистологија.

Ендокрине жлезде

Презентацију користим и за обраду ендокриних жлезда. Након два часа обраде, трећи ми је предвиђен за утврђивање. У уводном делу подсетим ђаке шта су то симболи и прикажем им неколико примера (✓✗◊★♪♫♠♣♦). Потом поделим ђаке у групе и дам им задатак да у контуре људског тела, на местима где треба, уцртати симболе за ендокрине жлезде онако како их сами осмисле. Да бих обезбедио да сваки члан групе макар мало учествује, одмах на почетку их упозорим да ћу на крају, када будем скупљао радове, сваког од њих питати за понеку жлезду зашто је представљена баш тим симболом.

Остала ми је у сећању једна група која је грудну жлезду приказала као балон и то зато што она нестаје током живота, баш као што се балон издува. :) Било је и других, оригиналних решења.

Варење хране

Слично, али различито: приликом обнављања физиологије система органа за варење, такође је потребно да сваки орган буде на свом месту, али овога пута описују шта се у ком од њих дешава, односно које супстанце се варе којим ензимима. Ово је корелација са хемијом, јер добијају одређене намирнице, па је најпре потребно да одреде која су биолошки важна органска једињења у њима доминантна. Захтеви нису исте тежине као некада у осмом, када су ђаци имали више знања из органске хемије. Ипак, сама метода и облик рада су опстали и ђаци могу своја сазнања да представе текстом или у табели:

Ово је био завршни део часа који сам полагао за тадашњи државни испит у Петој београдској гимназији, само што сам тада предавао трећој години природног смера. Тада сам био једини основношколски наставник који је полагао заједно са гимназијским професорима (остали „основци“ су полагали у основним школама, а ја нисам због бирократских потешкоћа) и иако сам први пут видео тако велику децу и нисам био упознат са програмима, те имао задатак да спремим лекцију за мање од једног дана, добио сам похвале комисије, која је констатовала да се „занат пече у основној школи“. :)

Путовање кроз људско тело

Тако, дакле, храна „путује“ кроз органе за варење, а како би обновили сва знања стечена о органским системима, ђаци осмаци пред крај године добијају задатак да „путују кроз људско тело“. Дакле, они су научници који су нашли начин да се смање на ниво молекула и свемирским бродом уђу у људско тело, те како путују кроз њега, описују све што виде.

Видим ја да они при томе користе уџбеник и ја их (прећутно) пуштам да то чине, јер то и јесте мој (лукави) циљ; да док „путују“ кроз људско тело, још једном „пропутују“ кроз читаво градиво.

bottom of page