top of page

И ми смо предавачи

У нашој школи се већ неколико година реализује пројекат „И ми смо предавачи“. Већ из наслова се види да је замисао да ђаци замене своје (уморне) наставнике. :) Повремено моји ђаци показују жељу да буду наставници на мом часу и повремено им и излазим у сусрет. Праве заиста лепе презентације (и учим их како) и уносе иновације у наставу, те на крају то испадну заиста сјајни часови. Овај се разликује од свих осталих, јер су две девојчице из петог разреда предавале својим другарима из осмог! Тема је била „Озонски омотач“.

Овакав начин рада иначе практикујем у свим разредима, али су петаци и евентуално шестаци некако највише расположени да буду предавачи.

Сат за нашу планету

Још једна активност петака коју постављам овде, јер је тема еколошка јесте генијална презентација о штедњи струје:

Презентација је урађена не за потребе предавања, већ пројекта организације WWF „Сат за нашу планету“ и представља активност за коју су моји ђаци добили посебну похвалу.

У осмом разреду обрађују се екологија и заштита животне средине.

Прича о мочварама

Напокон и активност у којој су главни актери били осмаци. Час сам детаљно описао за потребе блога при међушколском пројекту „Школски календар сећања: Дан по дан“:

 

А ево и дечјих радова:

 

Неки радови су објављени и у школском часопису „Аска“.

 

Шума у наследство

Када обрађујемо значај шумског екосистема, ђаци лекцију практично раде сами кроз радионицу. Поделим их у три или боље, у шест група, те свака група има посебан задатак (у случају шест група, по две раде исти). Прва група су баке и деке. У свом поседу имају шуму и као мудри људи, желе да зараде од ње, али и да је оставе у што бољем стању својим потомцима. Друга група су потомци - маме и тате, који услед модерно брзог живота желе да зараде за што је могуће брже време, а трећа група су деца, која су (наравно) добила руинирану шуму у наследство, те неограничени кредит од банке како би је опоравили и касније, имали користи од ње, баш као њихове баке и деке. Ђаци дају своје идеје, а онда заједно попуњавамо табелу на табли. Називи колона остају празни до пред крај часа, када ђаци добијају задатак да их именују.

 

ЗНАЧАЈ

УНИШТАВАЊЕ

ЗАШТИТА

  • браћемо и продаваћемо печурке и шумске плодове

  • старо грање користићемо као огрев

  • правићемо и продаваћемо украсе од шишарки

  • наплаћиваћемо камповање

  • сећи ћемо дрва за дрвоградњу

  • ловићемо дивљач

  • изградићемо хотеле и ски центре

  • посећи ћемо шуму да бисмо добили плодно земљиште

  • очистићемо шуму од смећа

  • засадићемо лишћарско дрвеће

  • настанићемо шуму животињама које су некад ту обитавале и забранити лов на њих

  • направићемо национални парк

Слично се дешава и са обрадом екосистема брзотекућих вода. Ученици сами пореде токове реке према карактеристикама којих се сете, а све се то записује на табли у табелу.

ДОЊИ ТОК

СРЕДЊИ

ГОРЊИ

  • дно муљевито и песковито

  • најзагађеније

  • вода наспорија и најтоплија

  • најмање раствореног кисеоника

  • највише планктона

  • рибе бочно спљоштене

  • дно каменито

  • најмање загађење

  • вода најбржа и најхладнија

  • највише раствореног кисеоника

  • најмање планктона

  • рибе хидродинамичне

Средњи ток попуњавају за домаћи задатак, како би још једном прочитали оно што смо радили током часа.

Екосистем као мозаик

Када завршимо са изучавањем екосистема, имам неколико начина како проверавам усвојено. Некада, ђаци на час донесу на већем формату папира нацртане биотопе (раде као домаћи, али по групама), али и много мање слике различитих врста. Све те врсте се набацају на мој сто и представници свих група треба да пронађу само оне које насељавају њихов биотоп, а потом да их налепе пазећи да место на слици одговара еколошкој ниши:

Други начин је да ђаци објасне како изгледа овај наш свет тако што ће описати екосистеме (и још шта желе, односно сматрају важним) ванземаљцима који су дошли Земљи у посланство. Трећи начин је израда туристичког каталога. У овом случају, ђаци имају задатак да представе добијени екосистем у што лепшем светлу, али немају право да лажу. На пример не смеју да напишу да је њихова река безбедна и да у њој нема крокодила (ако има), али могу да напишу како ће посетиоци уживати у фото-сафарију и на безбедној удаљености посматрати величанствене и угрожене крокодиле.

Каталози су уникатни и могу рећи, веома професионални. Уз понеки, ђаци су направили и визит-карте. :)

Еколошки пројекти

Осим што их учим како да направе каталог, осмаке учим и како да праве пројекте. Најпре их пустим да осмисле сами и да реферишу шта су смислили, те им онда поставим неколико „незгодних“ питања да напросто увиде да нису све предвидели и да би им то ометало реализацију (а и да увиде да пројекат собом носи извесне ризике и да нико не сме да тврди да ће се реализовати баш онако како је осмишљен). Потом раде пројекат по ставкама које им дам и објасним, па након тога критикују (и позитивно и негативно) једни друге. Веома често се пријатно изненадим том дебатом која уследи и уверим се да нам деца нису непаметна, већ је главна особина против које се ми наставници боримо - њихова лењост.

 

Дакле, моји ђаци не само да учествују у разним пројектима које иницирам, они их и пишу. Мислим да је ово знање веома важно за њихов будући живот.

Еколошки стрипови

Осим пројеката моји ђаци праве и стрипове. На овима је представљено кружење појединих супстанци у природи:

У овом последњем стрипу, последње три сличице не приказују процес кружења како треба. Сликарски таленат није довољан, али цртеж јесте да ми прикаже да ли је дете разумело или није.

Знак за природу

Ево још неких ликовних решења мојих ђака:

У овом случају су имали задатак да осмисле и нацртају свој сопствени знак за заштиту природе.

Животна форма

Током описивања животне форме, ђаци раде и на слици, али и на тексту. Ово је час који се дешава у школској библиотеци, па зато има један васпитни циљ више. Тамо ђаци одаберу неку стручну литературу, али и врсту коју описују користећи се литературом. Треба да уоче што више особина те врсте, али и да повежу ту особину са стаништем и начином живота, односно да објасне зашто је та особина важна за то живо биће.

Наравно, у овом послу могу да помогну и веб-алати попут наведеног.

bottom of page