top of page

Песмица

Некако је најбоље да се песмом започне:

А сада, главни део часа, односно часова... :)

„Открио/ла сам нову врсту“

Ово ми је сигурно један од најбољих часова са којим постижем многе циљеве:

  • индивидуализацију наставе

  • развијање практичних вештина, те вештина уочавања и описивања

  • популаризацију науке

  • увод у научни рад

  • развој креативности и оригиналности у изражавању

  • обнављање знања о биљним деловима

  • развој критичког мишљења

  • и ко зна шта све још не. :)

Уз све то, оцењивање радова је лако и веома објективно.

Ђаци за домаћи задатак треба да нацртају биљку према инструкцијама које им задам претходни час. Када донесу цртеже, ја их измиксујем и поделим тако да свако добије нечији туђи рад. Тада они постају научници који су открили нову врсту (чињеница је да такве врсте до тада виђене нису) и имају задатак да детаљно опишу сваки њен део. Могу да описују самостално или уз помоћ табеле у коју су унета потпитања.

У петом разреду највише се изучава ботаника, али и цитологија и хистологија, раде се и алге, гљиве и лишајеви, а тек помињу протисти, еволуција и екологија.

И алге

И у овом случају ђаци откривају нову врсту, али алге. Овога пута, пишу новински чланак о новој врсти алге, какву су сами замислили. Свакако да овде до пуног изражаја долази њихова креативност, али и знање; потребно је да опишу где су нашли ту алгу (познавање станишта), али и неке њене основне одлике - због чега је она уопште нова и другачија (познавање општих карактеристика).

У водама Антарктика откривена је нова врста алге. Она није велика, плаве је боје и веома је опасна по наш земаљски ледени континент. Научници су јој дали име ентрикоф. Наиме, она производи топлоту при вршењу фотосинтезе. Пошто се ентрикоф брзо размножава и тако ствара већу топлоту, Антарктик се топи. То ће донети велике поплаве које би могле да угрозе људе и насеља.

Матија Баруџија 5/5

Ја, научник из Београда, открио сам нову врсту алги која је врло слична мрким алгама. Назвао сам их црне алге, због њихове боје. Заједничка карактеристика тих алги је да могу да буду ситне и танке као кончићи, али и да образују читаве подводне шуме. Веома су опасне зато што кад се уплету у нечију ногу изазивају шок од 50 волти и ако хоћете да се испетљате, морате их ножем одсећи. Ова врста јесте стварно опасна, али и веома лепа и корисна, јер се од ње добија квалитетан лек који лечи кугу 21. века, тј. сиду!

Сава Јаћовић 5/5

Ово је био пар занимљивих исечака, где се види да они разумеју значај биодиверзитета за људе, а показују и разумевање узрока и последице. Шта да кажем, веома сам поносан. :) Овакав начин рада је уједно и вежбање писања, али и развија креативност.

Реферати

Наравно, не измишљају увек на биологији. Пишу и те како о реалним стварима и буквално сам затрпан рефереатима и паноима. Изабрао сам приличан број њих и имам завидну колекцију по фасциклама. Ево га тек деличак:

Да бих избегао да прекопирају текст са Википедије, што није добро јер нити има сврху, нити их учим етици, јер присвајају туђи рад, дајем им теме за које мислим да ће их теже наћи на интернету у „готовом облику“, као што је „За и против зоолошких вртова“. Такође им задајем да пишу о врстама или групама које се не обрађују током редовних часова (на пр. папагаји, рајске птице, љубичице, породица маслина и свашта још нешто).

Инфо-ћелија

У рефератима може да дође до изражаја и њихово сликарско умеће, мада није услов чак и да слика уопште буде. Ово умеће, али у раду на компјутеру, долати до изражаја на часовима информатике, када са наставницом Олгом Вујин вежбају да раде у програмима за цртање, али уједно обнављају и ћелију:

Прави интердисциплинарни час. Моји ђаци су радили и уметничке приказе ћелија. Један је право правцијато уметничко дело, а други је - новогодишњи украс.

Можда једног дана направим изложбу ћелија. :)

bottom of page